E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Galeria
 GALERIA ZDJĘĆ
   Doliny tatrzańskie
   Impresje fotograficzne
   Impresje górskie
   Jaskinie
   Panoramy tatrzańskie
   Stawy, jeziora, potoki...
   Tatry Bielskie
   Tatry Słowackie
   Tatry Zachodnie
   Tatry Wysokie
   Zakopane
   Inne
   Flora i fauna
Galerie specjalne
 Wasze galerie
   Ostatnio dodane
   Zdjęcia dnia
KARTKI ELEKTRONICZNE
Aktualności
Technika - porady
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Zakopane (Trasy krótkie)
Atrakcje zimowe

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  


Zakopane, zwane zimową stolicą Polski, nie mogłoby istnieć bez nart i narciarzy. Warto więc planując tutaj urlop wiedzieć coś więcej na temat zakopiańskich stoków narciarskich, bowiem z pewnością nie wszyscy odważą się startować od razu z Kasprowego Wierchu. Niemniej rozpoczynając od tego właśnie szczytu warto wiedzieć, że z Kasprowego można zjeżdżać do Doliny Gąsienicowej lub do Doliny Goryczkowej, z których z powrotem na Kasprowy wierch można wyjechać kolejkami krzesełkowymi, które pokonują kolejno 351 i 602 m. poniżej Kasprowego na polanie Kalatówki istnieją dwa mniejsze, orczykowe wyciągi narciarskie. Inny kompleks narciarski położony na granicy TPN to popularny Nosal. Poza głównym stromym stokiem obsługiwanym przez wyciąg krzesełkowy (a od połowy wysokości przez orczyk), pod Nosalem znajduje się jeszcze kilka łatwych stoków, które funkcjonują jako tzw. "ośle łączki" i służą do nauki jazdy zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Trzeci kompleks narciarski znajduje się na Polanie Szymoszkowej, w pobliżu hotelu Kasprowy. Znajdują się tam dwa stoki narciarskie 1500 i 400 m zjazdu, obsługiwane przez wyciągi krzesełkowe. Na nartach można pojeździć również na Gubałówce, gdzie narciarze korzystają z kolejki linowo-terenowej oraz dwóch wyciągów orczykowych, które obsługują specjalną rynnę snowboardową i stok na pobliskiej Kotelnicy. Na Butorowym Wierchu można zjeżdżać niemal z samego szczytu z wysokości 1160 m, lub z małego stoku położonego poniżej głównej trasy. Warto jeszcze znać niepozorny, można rzec śródmiejski kompleks krótkich i łatwych stoków narciarskich, jaki znajduje się w zagłębieniu w środku Zakopanego, pomiędzy wzgórzami Kozińcem, Antałówką i Pardałówką oraz po jej wschodniej stronie. W sumie znajduje się tam osiem orczykowych wyciągów nieprzekraczających 350 m długości i 50 m wysokości. Tego typu wyciągi narciarskie pozwolą z pewnością na doskonalenie narciarskich umiejętności.

Tereny do biegów narciarskich znajdują się przede wszystkim w górnej części miasta, a ściślej mówiąc w pobliżu granicy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, bowiem główny zakopiański szlak biegowy prowadzi tzw. Ścieżką pod Reglami, czyli dawną "Żelazną Drogą", którą w XIX w. miejscowi górale przewozili z Doliny Kościeliskiej rudę żelaza do huty czyli do popularnych Kuźnic. Ponadto szlaki do narciarstwa biegowego znajdują się na Jaszczurówce i na Cyrhli, tam też nieznacznie wchodzą w obszar Parku Narodowego. Do uprawiania profesjonalnego narciarstwa biegowego można się przygotowywać w pobliskim Kościelisku, gdzie znajduje się specjalny tor biatlonowy.

Ski-alpinizm w Zakopanem równa się wizycie w samych górach, warto jednak przy uprawianiu tej dyscypliny zwracać uwagę na codzienne prognozy pogody i aktualne warunki do uprawiania narciarstwa, z uwzględnieniem stopni zagrożenia lawinowego. Natomiast uprawianie narciarstwa bądź zjazdów na desce poza wyznaczonymi miejscami, w samym Zakopanem jest dość ograniczone, bowiem ciasna zabudowa stoków górskich oraz rozgraniczenie danych posesji zdecydowanie uniemożliwia swobodne "śniegowe szaleństwo". Nieco inaczej ta sytuacja wygląda na obrzeżach miasta lub w okolicznych wioskach.

«« Powrót do listy miejscowości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    6979





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025